Zamašen nos med spanjem Farmedica

Pri otrocih je zamašen nos med spanjem pogosta težava, ki se pozimi še okrepi. Ponoči, ko se telo umiri, številni dejavniki še dodatno otežijo dihanje skozi nos. Ti vključujejo prekomerno kopičenje sluzi, povečan pretok krvi v nosni sluznici, izsušen zrak v prostoru, dehidracijo in pretirano uporabo kapljic za nos. Vse to lahko povzroči, da otrok ponoči težje diha, kar moti spanje in splošno počutje.

Kopičenje sluzi v ležečem položaju

Eden najpogostejših vzrokov za zamašen nos med spanjem je nabiranje vnetne sluzi, ki se zaradi ležečega položaja težje izloča. Ko otrok čez dan sedi ali se giblje, gravitacija pomaga pri odtoku sluzi iz nosnih kanalov, pogosto pa tudi večkrat izpihne nos, kar dodatno preprečuje zamašitev. Ko pa se uleže, se iztekanje upočasni, sluz zastaja v sinusih in začne zapirati dihalne poti. Pogosto je tako zamašen nos med spanjem na tisti strani nosu, na kateri otrok leži. Ko se zjutraj znova postavi pokonci, se dihanje običajno hitro izboljša.

Zamašen nos med spanjem

Pretok krvi in vpliv ležečega položaja

Dihanje skozi nos se ponoči poslabša tudi zaradi povečanega pretoka krvi v nosno sluznico, kar je naraven odziv telesa v ležečem položaju. Večja prekrvavljenost nosnega tkiva še dodatno spodbuja otekanje in proizvodnjo sluzi, kar dodatno obremeni že vnet nos. Ta pojav je prisoten tudi pri zdravih ljudeh, kar pomeni, da ležanje samo po sebi lahko zmanjša prehodnost nosu — še posebej, če so prisotne okužbe ali alergije.

Vpliv suhega zraka v ogrevanih prostorih

Pogost razlog za zamašen nos ponoči je tudi presuh zrak v spalnici, ki je pozimi zelo pogost zaradi ogrevanja. Centralna kurjava zrak izsušuje, zračenje pa v tem času ne pomaga veliko, saj je tudi zunanji zrak suh. Suh zrak povzroči, da se sluznica izsuši, postane bolj občutljiva, proizvaja več sluzi in težje odstranjuje mikrobe. Zaradi tega se lahko vnetje poglobi in dihanje postane še težje.

Kako dehidracija vpliva na zamašen nos pri otrocih

Premalo zaužite tekočine čez dan vpliva na izsušenost sluznic, kar oslabi njihovo zaščitno funkcijo. Če je otrok ob prehladu še dehidriran, postane sluz v nosu in sinusih gosta, lepljiva in težje prehodna. Čez dan je izločanje takšne sluzi že oteženo, ponoči pa se zaradi ležečega položaja stanje še poslabša, kar poveča možnost zastoja in dihalnih težav.